Nar Dekor
Nar Dekor

Paspas Sistemleri

Çeşitli özellikleri içinde barındıran paspaslar, mekana ve işlevlerine göre oldukça büyük faydalar sağlayabilir. 5 çeşit paspas modeli vardır:
1- Alüminyum Paspas
2- Hijyen Paspas
3- Kıvırcık Paspas
4- Koko Paspas
5- Nem Alıcı Paspas

Alüminyum Paspas

Alüminyum paspaslar, halı, lastik ve fırça olarak ayrılır. Ayrıca kullanım yerinin özelliğine göre halı+ lastik, halı + fırça, lastik +fırça gibi gerekirse üçünün de kombine edilebildiği çok fazla çeşide sahip paspaslardır.
Bununla birlikte özel açılmış yeri yoksa rampalı ve kenarları kapalı şekilde kullanılır. Özel açılmış yeri varsa da rampa ilave edilmez ve içine yerleştirilir.
Alüminyum paspasların yükseklikleri de değişkendir. 10 mm den 25 mm kadar kullanılacak yerin özelliğine göre yükseklikleri mevcuttur.
Alüminyum paspasların bir diğer özelliği de halı, lastik yada fırçası eskidiğinde alüminyum kısmında bozulma yoksa iç kısımları değiştirilerek yıllarca kullanılabilir.

Open Imagination
Open Imagination


Hijyen Paspas

Hijyenik paspaslar, tek başlarına kulanılmazlar. Mutlaka dezenfektan solüsyon ile kullanılmalıdır. Kauçuk paspasların içine , sünger paspasların üzerine dezenfektan dökülür. Çelik hazneli paspasların ise içerisine kıvırcık paspas konulur ve onun üzerine dezenfektan dökülür. Üretici firmaya göre farklı ölçüleri bulunur.

Open Imagination
Open Imagination
Open Imagination


Kıvırcık Paspas

Kıvırcık paspaslar 12mm, 14mm, ve 16 mm kalınlığında, 2,7kg ile 5,5kg metrekare ağırlığında, 100cm ve 120cm eninde üretilmektedir. 2,7kg ile 3,5kg ağırlığında olanlar yerli üretim olup hafif ve orta yoğun trafiği olan yerler için kullanımı uygundur. 3,5kg ve üzeri paspaslar genelde ithal ürün olup yoğun trafiği olan yerler için uygundur.
Bununla birlikte altı açık ve altı kapalı olarak da üretilmektedir. Altı açık olan paspaslar dış mekan için kullanıma uygundur. Altı kapalı olan paspaslar altına toz geçirmeyeceği için iç mekanda kullanımı daha uygundur.

Open Imagination
Open Imagination
Open Imagination
Open Imagination


Dokuma Koko Paspas

Dokuma koko paspaslar,Hindistan kenevirinden üretilirler. Oldukça sağlam olan kenevir dokusundan dolayı uzun ömürlüdürler. Dokuma sonrası özel kauçuk yapıştırıcı ile preslenirler. Bu nedenle dağılma, kırılma gibi bozulmaları çok nadir görünür.
Dokuma oldukları için istenilen ebatta kesilemezler. Standart ölçüleri vardır. Ölçüleri ise;
35cm x 60cm
40cm x 70cm
45cm x 80cm
50cm x 90 cm
55cm x 100cm
60cm x 120cm
70cm x 140cm
80cm x 160cm

Open Imagination
Open Imagination


Nem Alıcı Paspas

Nem alıcı paspaslar, iç mekan paspaslarıdır. İş yerleri, apartmanlar, pasajlar, AVMler gibi yerlerin girişlerinde ayakkabının suyunu emmesi ve ıslak zeminde ayakkabı izi kalmaması için kullanılması uygundur.
Nem alıcı paspasların rulo olarak olanları olduğu gibi standart farklı ölçülerde parça halinde olanları da vardır. Nem alıcı paspasların tabanları hem nemi alta geçirmemek, hem de kaymayı önlemek için lastiktir.

Open Imagination
Open Imagination
Open Imagination